Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Wiatromierz Andrychów

Prasóweczki

Większość właścicieli jednostek chodzących w istoty jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, iż w trakcie kręcenia się po drugich akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu wzrasta bowiem poziom bezpieczeństwa zarówno ich jedynych, kiedy i pasażerów. W obecnym końca wskazane jest stosowanie odpowiednich narzędzi pomiarowych – samym spośród nich istnieje wiatromierz, będący przede każdym do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, iż owo nie jedyna funkcja, jaką osiąga ten konieczny sprzęt.

Wiatromierz Bukowno

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to urządzenia stosowane często do pomiaru prędkości wiatru, choć mogą też z powodzeniem dostarczać do określania prędkości gazów i cieczy (funkcjonalność zależy od modelu). Na jachcie powód ich stanowienia uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Bukowno

 

Po pierwsze znają one okazać, iż w danym okresie wiatr wieje z zdrową siłą (np. 10 lub 15 km/h), w układzie z czym wszystko istnieje w systemie także można prowadzić dalej. Po drugie zaś umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz maksymalnej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), mienie ze aparatu w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (zakładającego się automatycznie w sprawy, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego wynikania, kiedy przejmuje się pod wiatr (w związkach). Wspominajmy o tym, że decydując się na zakup omawianego urządzenia, należy zwracać godną troskę na ostatnie, czy korzysta ono ulubiony dokument poświadczający jego precyzyjność – istnieje wówczas tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Bukowno

Na zbytu istnieje mocny wybór różnego rodzaju wiatromierzy, które można bez problemu nabyć także przez internet, kiedy natomiast w stacjonarnych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz stacjonarne – ze wskaźnikiem kierunku wiatru lub bez niego. Te główne są zdecydowanie tańsze (kupujemy je już za około 200-300 zł, a nawet kilka) także wolno je z powodzeniem chodzić w kieszeni spodni, oraz te inne są bardziej rozwinięte i osadza się je przeważnie na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli zaś chodzi o bardziej wrażliwe rozróżnienie, więc posiadamy do robienia z czterema głównymi kategoriami omawianego sprzętu. Najprostsze i najczęściej wykorzystywane są modele wiatrakowe, zaopatrzone w wiatraczek o innej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Wśród nich w sklepach znajdziemy też wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość przepływu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a też ludzie do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach dających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Bukowno

Artykuł powstał przy zgody Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments